Předvánoční zamyšlení

ski-solan-pf-2015

Přát lyžařům hezké prožití vánočních svátků v době, kdy teplota stoupá k deseti stupňům a po sněhu a to ani technickém není potuchy je přinejmenším poněkud nevhodné. Každý toužíme vánoční svátky strávit na sněhu na horách v okolí našeho bydliště. I když ozdobené vánoční stromky a romantické vánoční programy nám krásu vánoc navozují, není v době vánočních svátků nic kouzelnějšího než ranní jízda po upravené sjezdovce s kulisou zasněžených smrků kolem. Bohužel tato idyla nás naposledy potkala pře čtyřmi lety, kdy sněhová čepice pokryla nejen hory, ale i naše obydlí. Od té doby marně čekáme, když se nad námi příroda smiluje a zázrak zasněžených vánoc zopakuje.

Máme to štěstí, že žijeme v kraji, kde se většině z nás naskýtají nejen dobré podmínky pro svou realizaci a zajištění rodiny, ale kde i okolní příroda a městská infrastruktura poskytují většině obyvatelstva našeho města a okolí výborné podmínky pro provozování některého ze sportů. Žiji v tomto kraji již více jak padesát let a věřte mi, pokud bych si měl zvolit opět místo pro svůj život, tak by volba byla stejná. Umístěnkový systém mi volbu samozřejmě zúžil, ale Rožnov se svým okolím tehdy zvítězil na celé čáře.

Zejména podmínky pro lyžování byly v našem městě vynikající a to jak v klasickém, tak i sjezdovém lyžování. Především oddíl sjezdového lyžování dokázal proniknout do republikové špičky, kde se držel několik desítek let. O této historii si může každý přečíst na jiné záložce našich webových stránek, chtěl bych jen zdůraznit, že toto bylo možné za obrovského nadšení celého kolektivu, které se přelévalo ze sportovní do budovatelské části a naopak. Budovatelská část nám po privatizaci Soláně odpadla a zbyla nám jen ta část sportovní.

Co však je nutné pro úspěch celého každého sportovního kolektivu, to je to udržet nadšení pro dosažení co nejlepších výsledků. Sportovní úspěch nejsou totiž jen medaile, ale je to udržení tahu na branku nejen u těch nejlepších, ale i těch ostatních, kteří lyžují jen pro radost. Toto je možné nejen za podpory obětavých rodičů, kteří nesou většinu finanční zátěže, ale i těch ostatních tj. trenérů, funkcionářů a desítek pořadatelů lyžařských závodů pořádaných naším klubem. Náš kolektiv proto nejsou jen ti, co „motají“ kolem závodního lyžování, ale i ti co v našem klubu lyžují pro radost. I pro ty je nutno najít programy a to sportovní i společenské, které je v našem klubu udrží. Protože rodič nyní talentovaného závodníka, jehož sportovní úspěchy s přechodem do vyšší kategorie pominou, by se měl dostat časem do polohy nadšence, který pro náš klub bude pracovat. A toto je mé přání, které jsem chtěl v tomto předvánočním zamyšlení vyslovit.

Přeji všem našim členům příjemné prožití vánočních svátků a mnoho a úspěchů a zdraví v roce 2015.

Těším se na setkání s vámi na valné hromadě avizovaném předsilvestrovském večírku na Soláni o jehož termínu a organizaci vás budeme ještě přesně informovat.

Jaroslav Trhlík

Předseda lyžařského klubu Ski Soláň