Vojta Bambušek a Míša Mikesková na stupních vítězů v Bílé

P1090076

První republikový klasifikační závod žactva letošní sezóny se jel 3. – 4. 1. 2015 v Bílé. Počasí koncem týdne napínalo nejenom závodníky, ale především pořadatele, když avizované ochlazení nepřicházelo. Nepodařilo se dostatečně zasněžit sjezdovku „Zbojnická“ a tak místo plánované kombinace slalom-obří slalom se jely dva slalomy. Poprvé v historii se jel slalom v kategorii mladšího žactva v brankách s terči, ve kterých se běžně jezdí obří slalom. Jedná se o pokus metodické komise donutit tuto kategorii k tréninku čistého řezaného slalomového oblouku neovlivněného agresivním nájezdem do sklopných tyčí.

V sobotu na tvrdé trati prvního kola starších žáků vypadal nadějně Vojta Bambušek na 4. místě. Ve druhém kole po dobré jízdě se deset branek před cílem při výjezdu z tříbrankové vertikály nestačil srovnat a nedostal se do následujících zavřených branek. I ostatní naši zástupci v kategorii staršího žactva závod nedokončili.

V mladším žactvu jsme vkládali naději do Martina Pokorného, který však bohužel nedokončil první kolo. Prapor našich závodníků podržela v mladším žactvu Míša Mikesková, která po spolehlivém výkonu v obou kolech vybojovala třetí místo.

Tvrdá trať čekala závodníky i v nedělních slalomech. Na rozdíl od soboty Vojta Bambušek ze 4. místa úspěšně útočil a umístil se na krásném druhém místě, hned za suverénem této kategorie Janem Ouvínem. V kategorii starších žaček se do první desítky dostala i Bára Nováková na 9. místě.

V mladším žactvu v prvním kole předvedl výbornou jízdou Martin Pokorný, když toto kolo vyhrál o téměř půl vteřiny. Bohužel se mu nepodařilo tento výsledek zopakovat a po zaháknutí za tyč druhé kolo nedokončil. Připravil se tak nejen o vynikající umístění, ale pravděpodobně i o účast na Ski Interkriteriu v Říčkách v barvách České republiky. Nadějně vypadala také Ema Dvořáková, která po prvním kole figurovala na 6. místě, ale po chybě ve druhém kole své umístění neudržela.

Výborný výkon zopakovala ve slalomu mladších žaček Míša Mikesková, která se umístila opět na třetím místě a společně s Vojtou Bambuškem si zajistila s vysokou pravděpodobností účast v Říčkách.

Další republikový závod se jede už ve čtvrtek v Albrechticích v Jizerských horách, kde se uskuteční dva super obří slalomy a jeden obří slalom.